Jiskra Libštát B - TJ Vysoké nad Jizerou 1:4

Okresní soutěž muži – neděle 19. 6. 2016, 16:00 hodin

TJ Vysoké: Berka - Seidl, Večerník (C), Šikola, Havelka – Holeček, Ďoubalík T., Ďoubalík J., Tryzna, Saska – Ševčík

Jiskra Libštát B: Matouš - Vejnar, Semecký, Havlíček, Palounek - Hloušek, Váňa, Móro, Salaba (C) - Fejfar, Lukeš

Branky: 41' Lukeš - 13' Tryzna, 37' Ďoubalík, 63' Saska, 85' Ševčík

Rozhodčí: Kovář - Rympler, Bačo

Karty: ŽK 0:0, ČK 0:0

Průběh utkání:

Před posledním utkáním na hřišti Libštátu byli Vysočtí předskočeni druhou Víchovou, která v o den dřív hraném utkání jasně zvítězila na půdě Martinic. Dvoubodový náskok tak řešila pouze výhra, která by znamenala konečné vítězství v soutěži. S tímto vědomím nastoupili hráči Vysokého v téměř kompletní sestavě a vědomi si důležitosti závěrečného duelu přistoupili ke hře více než zodpovědně.

Od úvodu se hosté tlačili do útoku a snažili se především nebezpečnými centry a střelbou z hranice velkého vápna ohrozit branku domácích. Pro dalekonosné pokusy byly ideální podmínky už kvůli faktu, že hřiště v Libštátu patří mezi ta menší na okrese a vysocký tým se může pyšnit hned několika hráči, kteří dokáží na branku soupeře vyslat nebezpečný projektil z dálky. Naneštěstí však řada pokusů ohrožovala spíš koupaliště za brankou Libštátu. Hra se brzy vyrovnala a k vidění byla spousta osobních soubojů. Libštát těžil především z rychlostně dobře vybavených křídelníků, kteří značně zaměstnávali Havelku a Seidla na krajích obrany.

Kýžené úvodní branky se dočkali Vysočtí již ve 13. minutě. Obránci Libštátu zaspali při autovém vhazování, Saska našel na hranici malého vápna nikým nehlídaného Tryznu a ten neomylně skóroval. Byla to jeho první, ale o to důležitější branka v letošním kalendářním roce – 0:1.

Obraz hry se po vstřelené brance příliš nezměnil. Vysočtí se po prvním úspěchu nikterak nestáhli, naopak snažili se o brzké navýšení příznivého stavu. Celá řada slibně se vyvíjejících akcí však končila až příliš záhy vinou nepřesné finální přihrávky či nedůrazného zakončení. S těmito neduhy se však Vysočtí potýkali po čas celé sezóny. Trest mohl přijít již velice brzy, to když Berka v brance Vysokého zlikvidoval nebezpečnou střelu agilního libštátského záložníka.

Radost hostům přinesl zachránce z předešlého utkání s rezervou Studence Jiří Ďoubalík. O tom, jaké nebezpečí pro soupeřovu branku znamená jeho levá noha se již přesvědčil nejeden brankář. Po tomto zápase si to jistě zapamatuje i strážce libštátské svatyně. Prudkou střelu, kterou na něho vyslal Ďoubalík, totiž dokázal zkrotit až za brankovou čarou, čehož si všimli jak hráči Vysokého, tak naštěstí i asistent rozhodčího – 0:2.

Kdo by snad považoval zápas za rozhodnutý, byl by vyveden z omylu již o 4 minuty později. Domácí útočník, který jasně patřil k těm nejnebezpečnějším v kádru Libštátu, se dokázal i s trochou štěstí prosmýknout mezi vysockými obránci. Nezalekl se vybíhajícího brankáře Berky a s chladnou hlavou ještě přihrál volnému spoluhráči před odkrytou brankou. Ten následně dokázal prostřelit i Tomáše Ďoubalíka, snažícího se zastoupil svého gólmana na brankové čáře – 1:2.

Pravděpodobně největší radost ze snížení měli z tribuny hráči Víchové, kteří přijeli podpořit domácí celek. Po prvním poločase o vítězi okresní soutěže ještě zdaleka nebylo rozhodnuto.

Druhá polovina utkání nabídla několik změn zejména na straně domácích, jejichž tým podpořilo pár hráčů z A týmu. Vysočtí se tak museli spoléhat především na zabezpečenou obranu, zároveň však potřebovali navýšit svůj náskok, neboť držet hubené vedení by se rovnalo sázce do loterie a vyloženému hazardu. Domácí brzy zvýšili aktivitu a často se dostávali do nebezpečné blízkosti branky hostů. Na několik výjimek se však do zakončení nedostali.

Na řadu tak opět přišli vysočtí střelci. V 63. minutě se do nadějného průniku dostal Ševčík, který ještě šikovně posunul míč na volného Sasku. Ten potvrdil nálepku střelce letošní sezóny a chladnokrevně svou šanci přetavil ve třetí branku – 1:3. S patnácti vstřelenými góly se tak umístil na první příčce tabulky střelců. Gratulujeme.

Na zvrat utkání ještě zbýval dostatek času a tak Vysočtí za žádných okolností nesměli polevit v koncentraci. Především vysockým obráncům se dařilo držet hráče Libštátu v bezpečné vzdálenosti od své branky a nekompromisně odklízet veškeré centrované míče.

Utkání bylo jednoznačně rozhodnuto až v 85. minutě. Za svou aktivitu byl odměněn Ševčík, když, téměř totožně jako při úvodní brance, domácí neuhlídali vhazování a vysocký útočník dokázal míč „z voleje“ usměrnit mezi tři tyče – 1:4.

Po čtvrté trefě se utkání prakticky už jen dohrávalo a i víchovští hráči v hledišti tušili, že se v této sezóně budou muset spokojit s druhou příčkou. Poslední hvizd hlavního rozhodčího spustil mohutné oslavy, které pokračovaly ještě dlouho do nočních hodin. Sluší se ovšem také ocenit kvality Víchovských fotbalistů, kteří jako jediní dokázali Vysoké porazit jak v podzimní, tak jarní části soutěže, a byli tak více než důstojnými soupeři v boji o první příčku v okresní soutěži. Vysoké si ovšem prvenství jistě zasloužilo, neboť vévodilo tabulce celou sezónu a předvádělo až na výjimky vyrovnané výkony.